Rewolucja w Opiece nad Seniorami: jak Lecostar walczy z Polipragmazją
2024-06-17 / 10:11
Jak poprawić komfort życia seniorów? To idea tegorocznego AHAthon - Active Healthy Ageing Hackathon w Krakowie, w którym zespół Lecostar pracował nad propozycją dostosowania swojego rozwiązania do potrzeb starzejącego się społeczeństwa i problemu polipragmazji, tzw. wielolekowości. Prace zaowocowały sukcesem - wyróżnieniem za zajęcie 2 miejsca w obszarze “Funkcjonalność”.
Organizatorami przedsięwzięcia był Klaster LifeScience Kraków oraz Krakowski Park Technologiczny(KPT).
Polipragmazja jest dziś powszechnym i wciąż narastającym problemem, głównie wśród osób starszych. Według badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)*, 50% osób powyżej 65. roku życia na świecie przyjmuje pięć lub więcej leków dziennie. Dane statystyczne, zarówno krajowe, jak i zagraniczne potwierdzają wagę problemu, który niesie za sobą znaczące konsekwencje zdrowotne i ekonomiczne.
W Europie polipragmazja jest przyczyną ok. 20% wszystkich hospitalizacji związanych z niepożądanymi działaniami leków, może prowadzić do poważnych powikłań i komplikacji zdrowotnych. Jest znacznym obciążeniem budżetu, w Europie koszty związane z polipragmazją wynoszą ok. 21 mld dolarów rocznie.
Przyczyny występowania problemu
- Różnorodne schorzenia - osoby starsze cierpią na wiele przewlekłych chorób, które wymagają stosowania różnych leków. Są to dość powszechne choroby, do których należą: nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca, reumatoidalne zapalenie stawów, czy depresja.
- Leczenie objawów - liczbę stosowanych leków zwiększają dolegliwości często towarzyszące osobom starszym, jak ból o różnym pochodzeniu, bezsenność, czy lęk.
- Wielu lekarzy i brak koordynacji leczenia - osoby starsze bardzo często znajdują się pod opieką różnych specjalistów, w konsekwencji czego otrzymują różne leki, bez koordynacji i wymiany informacji między lekarzami.
- Brak monitorowania procesu leczenia - brakuje regularnej kontroli procesu leczenia i przyjmowanych leków przez osoby starsze, co powoduje wzajemne oddziaływanie na siebie leków i interakcje.
Skutki polipragmazji
- Działania niepożądane i interakcje - spowodowane stosowaniem wielu leków, bez odpowiedniej koordynacji. Przyjmowanie zbyt dużej lub małej dawki leku może prowadzić do niewłaściwego leczenia lub toksyczności oraz skutkować pogorszeniem stanu zdrowia.
- Duże obciążenie psychiczne: Stres związany z koniecznością zapamiętania trudnych schematów przyjmowania leków. Osoby starsze często mają problemy z pamięcią, lub cierpią na demencję, a wielolekowość może dodatkowo zaburzać funkcje poznawcze.
- Koszty - osoby starsze o ograniczonych dochodach mogą mieć problem z finansowaniem, a wielolekowość niestety wiąże się z koniecznością większych nakładów na leki.
Propozycje rozwiązania: Lecostar - Twój Asystent w Leczeniu
Głównym celem było wypracowanie rozwiązań i nowych zastosowań z wykorzystaniem uzyskanej w Polsce ochrony patentowej nr 242361 dla rozwiązania Lecostar - urządzenia do zarządzania lekami. Dotyczyło obszarów:
- Monitorowanie procesu przyjmowania leków
- Organizacja dawkowania leków
- Monitorowanie stanu apteczki
- Monitorowanie samopoczucia
Nowe innowacyjne obszary:
- Zastosowanie stacjonarne (w miejscu przechowywanie leków) i mobilne (zawsze przy sobie)
- Personalizacja doboru pojemników - dzienny, tygodniowy, kasetowy, talerzowy, per dawka, w zależności od preferencji pacjenta