mobile

Przełom w transformacji opieki zdrowotnej

2021-03-11 / 18:30

Przełom w transformacji opieki zdrowotnej

Pandemia koronawirusa znacząco przyspieszyła transformację w obszarze zdrowia w Polsce i na świecie. Teleopieka i e-zdrowie na dobre zagościły już w naszym codziennym życiu, ułatwiając zdalne leczenie oraz zmniejszenie ryzyka zakażenia COVID-19. Kolejny przełom wniesie opieka farmaceutyczna, która sprawdziła się na innych rynkach, przyczyniając się do znacznego odciążenia systemu opieki zdrowotnej, a u nas wchodzi właśnie w fazę wdrożenia.

“Wprowadzenie tych zmian w dłuższej perspektywie z pewnością przyniesie wiele korzyści. W Polsce mamy wiele wykwalifikowanych farmaceutów, którzy z powodzeniem mogą, a wręcz powinni włączyć się w proces leczenia, zapewniając lepszą i bardziej przyjazną obsługę obywateli” - uważa Cezary Kępczyński, prezes zarządu Tixon Care sp. z o.o. “Według raportu Deloitte w Polsce mamy 15 tys. aptek i 26 tysięcy farmaceutów. Przy problemach związanych z niedoborem kadry lekarskiej i pielęgniarskiej, to olbrzymi potencjał, który należy wykorzystać, aby usprawnić proces leczenia” - podkreślił.  

Apteki są coraz bardziej zinformatyzowane, realizują e-recepty, farmaceuci mogą mieć wgląd w proces leczenia pacjentów, dlaczego więc nie wykorzystać takiego potencjału? W parze z transformacją cyfrową na rynku pojawia się też coraz więcej nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które pomagają zwiększyć skuteczność leczenia. A czasy mamy trudne, zważając jak wiele ludzi boryka się i będzie walczyć ze skutkami przejścia COVID oraz powikłaniami, które po nim wystąpią.

Dzięki środkom z Unii Europejskiej powstaje wiele ciekawych innowacji, spośród których część jest już dostępna dla obywateli, a część wkrótce trafi na rynek, jak np. system zarządzania lekami - Lekoster, który wesprze użytkownika w codziennym dawkowaniu leków oraz pozwoli monitorować ich warunki przechowywania, aby nie zagrażały one zdrowiu. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o innowacjach, koniecznie obejrzyj filmik z cyklu Bezpieczne Mazowsze